• Piernikowy katalog
      Piernik należy do najstarszych ciast, a wywodzi się z tzw. miodowników wielkich - wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. Pochodzi z XII wiecznej Bazylei i Norymbergii, głównych ośrodków piernikarskich średniowiecznej Europy.
    • Pierniki reklamowe
      Są one w większości odpowiedzią na zróżnicowane zapotrzebowanie i gusty klientów, wśród których nie brakuje także agencji reklamowych czy instytucji.
    • Pierniki świąteczne
      Obecnie wypiekamy je na przeróżne okazje: Mikołajki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, imieniny i inne popularne uroczystości. Opatrzone stosownymi napisami, glazurowane, ozdabiane kolorowym lukrem albo główkami z oleodruku.
    • Pierniki figuralne
      Nawiązując do wspaniałych tradycji rzemiosła piernikarskiego firma nasza wypieka wszelkie rodzaje piernika. Bogate wzornictwo kształtów i dekoracji sięga przede wszystkim po formy tradycyjne - serca, domki, koguciki, mikołaje.
    • Pierniki z marcepanem
      Gościły i goszczą na wielu stołach, zawsze będąc nie tylko ozdobą i dowodem mistrzostwa piernikarza, ale przede wszystkim - dowodem życzliwego serca ofiarodawcy.
    • Piernikowe serca
      Bogate wzornictwo kształtów i dekoracji sięga przede wszystkim po formy tradycyjne - serca, domki, koguciki, mikołaje.

Gazeta Wyborcza Rzeszów (16.12.2004)

Co ma piernik do internetu.

Wystarczy w internecie wpisać adres: www.torunskie.pierniki.pl, a pokazuje się strona... Wytwórni Wyrobów Cukierniczych w Jarosławiu. Słynna Fabryka Cukiernicza "Kopernik" szykuje pisma procesowe przeciwko jarosławskiej fabryce słodyczy za bezprawne używanie zastrzeżonego znaku towarowego "toruńskie pierniki"

To nieuczciwe - mówi Arleta Danielewicz, główny technolog w Koperniku. Słynna toruńska fabryka ma kłopot z "toruńskimi piernikami". Mimo że już dawno zastrzegła ten znak towarowy, konkurencyjne firmy nagminnie z niego korzystają. Jednej z nich Kopernik już wytoczył proces. Wobec jarosławskiej wytwórni postąpimy tak samo. Najpierw jednak przygotujemy pismo z prośbą o zaniechanie używania tej nazwy, a jeśli to nie poskutkuje, skierujemy sprawę do sądu - zapowiada Danielewicz.

Szczerze zaskoczony tym wszystkim jest Maciej Kuźniarowski, właściciel jarosławskiej firmy. - To jakaś pomyłka. Nie mam nic wspólnego z Toruniem! - mówi z oburzeniem. - Zarejestrowałem nazwę: pierniki.pl. Taką domenę mam wykupioną w firmie NASK! -wyjaśnia.

Jak to więc możliwe, że po wpisaniu nazwy www.torunskie.pierniki.pl lądujemy na stronie jarosławskiej firmy? Okazuje się, że to prosta sztuczka informatyczna, o której właściciel strony dowiedział się wczoraj po naszym telefonie. - Zadzwoniłem do krakowskiej firmy, z której serwera korzystam, i dowiedziałem się, że cokolwiek by wpisać przed słowem pierniki.pl, to i tak wejdzie się na moją stronę - wyjaśnia Kuźniarowski. Sprawdziliśmy: na stronę jarosławskiej wytwórni trafiamy nawet wtedy, gdy wpiszemy... stare.pierniki.pl.

Andrzej Bartosiewicz, szef działu domen z firmy NASK, komentuje: - Aby tak się działo, trzeba to specjalnie skonfigurować. Gdyby informatyk państwa firmy chciał zastosować to dla domeny: gazeta.pl, najprawdopodobniej zajęłoby to mu pięć minut. Ale nie jest to dobre, bo wprowadza zamieszanie i wzbudza wątpliwości odbiorców, jak naprawdę nazywa się ta strona.

Kuźniarowski wcale nie zamierza ograniczyć tych zaskakujących możliwości swojej domeny. - To byłoby wbrew mojemu interesowi, przecież płacę za to - oburza się.

Czy prawo nie zabrania takich sztuczek? - Prawo w ogóle nie reguluje tych kwestii. Ale bardzo jestem ciekawy, jaki byłby wyrok sądu, bo do tej pory nie było takich spraw - mówi Bartosiewicz.

Jarosławskie pierniki

Robią nie mniejszą Karierę niż ich kuzyni z Torunia. Ostatnio niezwykle piernikowe ozdoby choinkowe zamówiła na Podkarpaciu ambasada RP w Finlandii. Zdobiły choinkę na . konkursie zorganizowanym przez fińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Firma istnieje od 1935 roku, zajmuje się wypiekiem pierników według tradycyjnych receptur i ręcznym ich zdobieniem. Swoje wyroby pokazuje na cepeliadach, Targach Sztuki Ludowej i wystawach. Pierniki te chronione są prawem autorskim, a wiele i z nich ma patenty Urzędu Patentowego RP. Najbardziej znane od lat są piernikowe serca, ale cukiernicy z Jarosławia przygotowywali też elementy scenografii dla j Teatru Wielkiego na spektakl "Jaś i Małgosia" czy na koncerty Brathanków.

Agata Kulczycka